GHANA MILITARY ACADEMY BIBLE

ROSTS COURSE NO. 1 – MAY 53 TO NOV 53

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
1. O/CDT ALABI A
2. O/CDT MACFOY T
3. O/CDT KUROBO G
4. O/CDT OKAI L
5. O/CDT PAM Y

 

ROSTS COURSE NO. 2 – NOV 53 TO MAY 54

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
1. O/CDT ADDO A
2. O/CDT BANJO V
3. O/CDT FAJUYI F
4. O/CDT OCRAN A
5. O/CDT SANNY-THOMAS M
6. O/CDT AMUAH G
7. O/CDT EJOR D
8. O/CDT KOTOKA E
9. O/CDT SLATER G
10. O/CDT YARBOI G

 

ROSTS COURSE NO. 3 – MAY 54 TO NOV 54

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
1. O/CDT ADDY J
2. O/CDT ASAFO ADJEI A
3. O/CDT GOWAN Y
4. O/CDT KATTAH A
5. O/CDT MADIEBO A
6. O/CDT QUAYE D
7. O/CDT AWUNAH P
8. O/CDT EWA J
9. O/CDT EMO U
10. O/CDT LARYEA D
11. O/CDT OKWECHIME U
12. O/CDT UNEGBE A

 

ROSTS COURSE NO. 4 – FEB 55 TO AUG 55

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
1. O/CDT ACQUAH J
2. O/CDT AMENU D
3. O/CDT ASARE D
4. O/CDT EFFOING P
5. O/CDT OGBONIA L
6. O/CDT ACQUAH S
7. O/CDT AMARTEI I
8. O/CDT ASHLEY-LARSEN N
9. O/CDT NZEFILI M
10. O/CDT ANAGULUCHI J
11. O/CDT WILLIE A

 

ROSTS COURSE NO. 5 – AUG 55 TO FEB 56

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
1. O/CDT BEAUSOLEIL C
2. O/CDT NJOKU H
3. O/CDT STANLEY F
4. O/CDT COKER-APPIAH V
5. O/CDT TEVIE C
6. O/CDT NWAJEI S


ROSTS COURSE NO. 6 – MAR 56 TO AUG 56

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
1. O/CDT EZE A
2. O/CDT IDDISAH A
3. O/CDT TWUM-BARIMA H
4. O/CDT GENDA A
5. O/CDT KATSINA A
6. O/CDT ZANLERIGU D

 

ROSTS COURSE NO. 7 – OCT 56 TO MAR 57

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
1. O/CDT EKANEM I
2. O/CDT EZUGBEMA G
3. O/CDT TSIKATA K

 

ROSTS COURSE NO. 8 – MAR 57 TO AUG 57

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
1. O/CDT NYANTE E
2. O/CDT BUOR G
3. O/CDT HAMIDU J
4. O/CDT LARTEY D
5. O/CDT DJAMPIM E
6. O/CDT NOAGBEDZI G
7. O/CDT DONTOR R
8. O/CDT SILLA R
9. O/CDT MALONGE T
10. O/CDT NZEOGWU P
11. O/CDT OKONWEZE G
12. O/CDT AMADU M
13. O/CDT KUTI M
14. O/CDT TRIMNELL R
15. O/CDT NORTEY W
16. O/CDT EKPO E

 

ROSTS COURSE NO. 9 – SEP 57 TO MAR 58

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ACHAAB R          
2. O/CDT AKAHAN J          
3. O/CDT AKAGHA F          


ROSTS COURSE NO. 9 – SEP 57 TO MAR 58 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
4. O/CDT AFRIFA A          
5. O/CDT AKUFFO F          
6. O/CDT DONKOR A          
7. O/CDT GOLOMEKE G          
8. O/CDT GBAGONAN M          
9. O/CDT KESHIE A          
10. O/CDT KUYUMBEH J          
11. O/CDT KOTEI R          
12. O/CDT ODURO D          
13. O/CDT OGUNEWE D          
14. O/CDT SOKEI L          
15. O/CDT TETTEH A          
16. O/CDT UDE C          
17. O/CDT WALLACE J          

  

ROSTS COURSE NO. 10 – MAR 58 TO SEP 58

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT AMADI P          
2. O/CDT ADEKUNLE B          
3. O/CDT CHUKUKA I          
4. O/CDT DAKO G          
5. O/CDT ERSKINE E          
6. O/CDT ESUENE U          


ROSTS COURSE NO. 10 – MAR 58 TO SEP 58 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
7. O/CDT IGBOBA H          
8. O/CDT KABORE J          
9. O/CDT KWAKU L          
10. O/CDT KAISAMBA B          
11. O/CDT TECHIE-MENSON C          
12. O/CDT OBASANJO O          
13. O/CDT UDEAJA E          
14. O/CDT TURAY A          
15. O/CDT YARNEY P          
16. O/CDT ADEGOKE S          
17. O/CDT SOTOMI F          


ROSTS COURSE NO. 11 – SEP 58 TO MAR 59

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
1. O/CDT ADDY A          
2. O/CDT ADIBU G          
3. O/CDT ADELAWA N          
4. O/CDT ADIGBIO B          
5. O/CDT AGBLEZE J          


ROSTS COURSE NO. 11 – SEP 58 TO MAR 59 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
6. O/CDT AGUDU S          
7. O/CDT AKOETEY G          
8. O/CDT AKUFFO O          
9. O/CDT AMPONSAH S          
10. O/CDT ANUFORO C          
11. O/CDT ANUKU P          
12. O/CDT BISALLA I          
13. O/CDT BROWN J          
14. O/CDT DUAH A          
15. O/CDT GANDA F          
16. O/CDT HARUNA A          
17. O/CDT IKWUE E          
18. O/CDT IVENSO M          
19. O/CDT JUMU A          
20. O/CDT KORANTENG P          
21. O/CDT KUMI J          
22. O/CDT LARBI E          
23. O/CDT MALLET A          
24. O/CDT MBU R          
25. O/CDT MOHAMMED M          
26. O/CDT OKAFOR D          
27. O/CDT OKAFOR D          
28. O/CDT OKORO I          


ROSTS COURSE NO. 11 – SEP 58 TO MAR 59 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e (f) (g) (h)
29. O/CDT ONWUATUEGWU T          
30. O/CDT OSEI B          
31. O/CDT SACKEY S          
32. O/CDT SHUWA M          
33. O/CDT TAY F          
34. O/CDT UTUKA E          


ROSTS COURSE NO. 12 – MAR 59 TO SEP 59

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT AGBEMENU J          
2 O/CDT ALLY G          
3. O/CDT ANIEBO I          
4. O/CDT BAIDOO E          
5. O/CDT EMELIGONWU K          
6. O/CDT GREEN P          
7. O/CDT HAMMOND E          
8. O/CDT KING-BATSIOS D          
9. O/CDT KOMANYOR G          
10. O/CDT KWAMI E          


ROSTS COURSE NO. 12 – MAR 59 TO SEP 59 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
11. O/CDT KWETI A          
12. O/CDT KYARI A          
13. O/CDT MOBOLAYI J          
14. O/CDT OBIENU J          
15. O/CDT OCHEI O          
16. O/CDT O-WELLINGTON A          
17. O/CDT POKU P          
18. O/CDT OSUMANU M          


ROST COURSE NO. 13 SEP 59 TO MAR 60

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ADDAI A          
2. O/CDT ADEGBITE E          
3. O/CDT AJANAKU A          
4. O/CDT AGBAZUME R          
5. O/CDT AISIDI F          
6. O/CDT ANAGHO H          
7. O/CDT BOATENG K          
8. O/CDT BLAKE A          

 

ROST COURSE NO. 13 SEP 59 TO MAR 60 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
9. O/CDT KALU O          
10. O/CDT KOROMA M          
11. O/CDT MINYILA G          
12. O/CDT OBIOHA C          
13. O/CDT ODIWO D          
14. O/CDT OHANEHI L          
15. O/CDT OKLAH E          
16. O/CDT OKON J          
17. O/CDT OKPO J          
18. O/CDT OLULEYE J          
19. O/CDT OMANANYI G          
20. O/CDT ONWUGHEKWA E          
21. O/CDT ORHO E          
22. O/CDT OROGBU D          
23. O/CDT OWUSU J          
24. O/CDT SANDA G          
25. O/CDT SHITTU A          
26. O/CDT TATAW J          


GMA REGULAR COURSE INTAKE I – 21 APR 60 TO 29 SEP 61

 BREAKDOWN OF INTAKE

 

R M A SANDHURST            –           5

 

IMC DEHEA DUN                  –           9             

 

BRNC DARTMOUTH          –          4     (1 Subsequent Discharged)

 

FTS GAF TAKORADI           –           14 (6 were subsequently returned to GMA and joined Intake II)

 

RTU/DISCHARGED  –           4

 

RELEGATED TO INTAKE II –          5

 

COMMISSIONED                  –           14

 

                           TOTAL             –          55

 


GMA REGULAR COURSE INTAKE I – 21 APR 60 TO 29 SEP 61

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ADDAE-TAKYI         Departed for RMA Sandhurst 26 Oct 60
2. O/CDT OSEI-ANTWI        
3. O/CDT AGBO        


GMA REGULAR COURSE INTAKE I – 21 APR 60 TO 29 SEP 61 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
4. O/CDT AWUAH         Departed for RMA Sandhurst 26 Oct 60
5. O/CDT DONKOR        
6. O/CDT APPEAH PA         Departed to MA Dehra Dun

12 Jul 60

7. O/CDT BAAH MB        
8. O/CDT BENNI CD        
9. O/CDT BORKLOE C        
10. O/CDT TURKSON SB        
11. O/CDT ASANTE J         Departed to IMC Dehra Dun

12 Jul 60

12. O/CDT ADU VM        
13. O/CDT PRAH EDF        
14. O/CDT AYEH A        
15. O/CDT ANATSUI         Departed to BRNC Dartmouth

Sep 60

16. O/CDT BEDU-ADDO        
17. O/CDT BOHAM JD        
18. O/CDT DAMAH KC         Discharged Jul 61
19. O/CDT AMEGATCHER C         Departed for FTS GAF Takoradi

Oct 60

20. O/CDT DUMASHIE A        
21. O/CDT KOFI JA        
22. O/CDT NKANSAH AA        
23. O/CDT BRAKOHIAPA E        
24. O/CDT GLAWU        
25. O/CDT KUTIN        
26. O/CDT KORANKYE KD        


 

GMA REGULAR COURSE INTAKE I – 21 APR 60 TO 29 SEP 61 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
27. O/CDT SARPONG JB         Departed for FTS Takoradi Oct 60. Subsequently returned to join Intake II
28. O/CDT SESHIE A        
29. O/CDT OWUSU-AGYEMANG G        
30. O/CDT DOGBE J        
31. O/CDT AMMAMOO EW        
32. O/CDT ZUMAH RK        
33. O/CDT SIAW         RELEASED
34. O/CDT DONKOR        
35. O/CDT BUTLER        
36. O/CDT AIDOO        
37. O/CDT KYEREMEH         Relegated to

Intake II

38. O/CDT GOUMIL        
39. O/CDT AKWAGYIRAM        
40. O/CDT PEEDAH JT       4 Ghana Regt  
41. O/CDT WONNUAH GZ       4 Ghana Regt        
42. O/CDT EKOW J       2 Ghana Regt  
43. O/CDT AKOMEAH-AGYIN SK       2 Ghana Regt  
44. O/CDT OSEI OWUSU EM       Min of Def  
45. O/CDT PUNPUNIBA MM       2 Ghana Regt  
46. O/CDT AFARI DA       2 Ghana Regt  
47. O/CDT ADJEI-ACHAMPONG E       5 Ghana Regt  
48. O/CDT BILLA F       5 Ghana Regt  
49. O/CDT OWUSU ANSAH PF       1 MT Coy  
50. O/CDT SAM E       1 Recce Sqn ADC to CDS
51. O/CDT AHLIJAH BK       1 Recce Sqn  
52. O/CDT OCRAN JT       AFTC  
53. O/CDT ABANAG MA       AFTC  
54. SUO OSEI OWUSU EM         Awarded Sword of Honour
55. JUO SAM E         Awarded Academic Cane

 

 

GMA REGULAR COURSE INTAKE II 20 OCT 60 TO 29 SEP 61

 

STRENGTH                                                   –           57

REPORTED                                                   –           46

RELEGATEDFROM INTAKE 1               –           5

RETURNED FROM FTS                             –           6

T O T A L                                                          –       57

 

BREAKDOWN OF INTAKE

R M A SANDHAURST                                  –           4

I M C DEHRARA DUN                                  –           4

BRNC DARTMOUTH                                   –           5

MONS OCS                                                   –           4

FTS GAF                                                        –           11

RTU/DISCHARGED                          –           3

RELEGATED TO INTAKE III                       –           5

COMMISSIONED                                          –           21

T O T A L                                                       –           57

 

 

GMA REGULAR COURSE INTAKE II 20 OCT 60 TO 29 SEP 61

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT FELLI J         Departed to RMA Sandhurst Sep 61
2. O/CDT MIFETU        


GMA REGULAR COURSE INTAKE II 20 OCT 60 TO 29 SEP 61(CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
3. O/CDT MENSAH JN         Departed to RMA Sandhurst Sep 61
4. O/CDT AKWENSIVIE S        
5. O/CDT GBEKOR   20 Oct 60     Departed to IMC Dehrad Dun

Jul 61

6. O/CDT KWESI-OPONG        
7. O/CDT QUAINOO A        
8. O/CDT MENSAH ER        
9. O/CDT KYEREMEH   21 Apr 60     Departed for BRNC Dartmouth Sep 61
10. O/CDT AMEDEME        
11. O/CDT LARTEY TA        
12. O/CDT LARTEY MK        
13. O/CDT DZANG        
14. O/CDT ASANTE         Departed for MONS OCS Jan 61
15. O/CDT MENSAH AK        
16. O/CDT KOOMSON        
17. O/CDT PROVENCAL (NOW GN)        
18. O/CDT AYI   20 Oct 60     Departed for FTS (GAF) Takoradi

Apr 61

19. O/CDT AVUUIRE        
20. O/CDT KYERE        
21. O/CDT OKYNE        
22. O/CDT KOTEI        
23. O/CDT TAMAKLOE AK        
24. O/CDT ABREFA AK        
25. O/CDT DELLE        
26. O/CDT FORDJOUR        
27. O/CDT NTIM-GYAKARI        
28. O/CDT FORSON        

                        

 


GMA REGULAR COURSE INTAKE II 20 OCT 60 TO 29 SEP 61(CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
29. O/CDT BOATENG-ASANTE         Released
30. O/CDT AGBEMAVA        
31. O/CDT OWUSU         Died Feb 61
32. O/CDT AMARTEFIO         Relegated to Intake III
33. O/CDT TWUMASI        
34. O/CDT ALHASSAN        
35. O/CDT TAMAKLOE RE        
36. O/CDT IBRAHIM        
37. O/CDT BRUCE-KONUAH WAB   21 Apr 60 29 Sep 61 1 Ghana Regt  
38. O/CDT ADDY M       1 Ghana Regt  
39. O/CDT OFUATEY-KOJO FL       2 Ghana Regt  
40. O/CDT AMMAMOO EW       2 Ghana Regt Returned from FTS

(GAF)

41. O/CDT AMOAH LK       4 Ghana Regt  
42. O/CDT AKWAGYIRAM S       4  “         “  
43. O/CDT DAWUNI EJ       4  “         “  
44. O/CDT OKYERE SB   21 Apr 60   4   “           “  
45. O/CDT GOMIL GB       4   “           “  
46. O/CDT SADIQ MAB       4   “           “  
47. O/CDT DOGBE JAK         Returned from FTS

(GAF)

48. O/CDT AMADU D          
49. O/CDT SESHIE DAK         Returned from FTS
(GAF)
50. O/CDT BARFI SK   20 Oct 60 29 Sep 61    


 

GMA REGULAR COURSE INTAKE II 20 OCT 60 TO 29 SEP 61(CONTD)

 

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
51. O/CDT ZUMAH RK       1 Recce Regt Returned from FTS

(GAF)

52. O/CDT AMANING WC       1     “         “  
53. O/CDT ADAGBEDU A       2 Recce Regt  
54. O/CDT SOWU JK       2   “           “  
55. O/CDT ADDAE AL       2   “           “  
56. O/CDT OWUSU-AGYEMANG G       Ord Returned from FTS

(GAF)

57. O/CDT SARPONG JB       GEME       “             “       “

 

 GMA REGULAR COURSE INTAKE III – 18 APR 61 TO 19 APR 62

 

STRENGTH                                       –           46

 

REPORTED                                       –           41

 

RELEGATED FROM INTAKE 11    –           5

                                                                       

T O T A L                                           –           46

 

GMA REGULAR COURSE INTAKE III – 18 APR 61 TO 19 APR 62 (CONTD)

 

BREAKDOWN OF INTAKE

 

RMA SANDHURST                          –           NIL

IMC DEHRA DUN                            –           NIL

BRNC DARTMOUTH                                   –           3

MONS OCS                                       –           3

FTS GAF                                            –           4

RTU                                                    –           2

RELEGATED TO INTAKE IV                      –           6

COMMISSION GAF                          –           1

COMMISSION                                   –           27

     T O T A L                                                –           46

 

 

GMA REGULAR COURSE INTAKE III – 18 APR 61 TO 19 APR 62 (CONTD)

 

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT DEKU         Departed for BRNC Dartmouth Jul 61
2. O/CDT NUBOR        
3. O/CDT WALKER        
4. O/CDT KWEGIRI-AGGREY         Departed for MONS OCS May 61
5. O/CDT FIAMOR        
6. O/CDT ANKRAH        
7. O/CDT ALOMENU         Departed for FTS Takoradi Sep 61
8. O/CDT YOURI        
9. O/CDT DZAKPASU RK        
10. O/CDT AYITEY EOK        
11. O/CDT ALHASSAN         RTU
12. O/CDT BRAIMAH          

 


GMA REGULAR COURSE INTAKE III – 18 APR 61 TO 19 APR 62 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
13. O/CDT AFEDO         Relegated to Intake IV
14. O/CDT ABITO          
15. O/CDT BAMFO          
16. O/CDT ABANKWA          
17. O/CDT ANANE          
18. O/CDT GAGAKUMA          
19. O/CDT AGBOZO     29 Sep 61    
20. O/CDT ADJEI       GEME Commission into Ghana Army
21. O/CDT AGBOTUI       Ord Svc  
22. O/CDT AMARTEIFIO       1 Ghana Regt  
23. O/CDT AMENGOR       1     “           “  
24. O/CDT ANNOH       Airborne Sch  
25. O/CDT ARYEE   18 Apr 61   1 Ghana Regt  
26. O/CDT ASHUN       2 Ghana Regt  
27. O/CDT ASIAMAH       Airborne Sch  
28. O/CDT AYITTEY       2 Ghana Regt  
29. O/CDT GATI       4 Ghana Regt  
30. O/CDT IBRAHIM       4     “           “  
31. O/CDT KWAW     19 Apr 62 4     “           “  
32. O/CDT NYAME       2 Ghana Regt  
33. O/CDT OFOSU-APPIAH       1 Recce Regt  
34. O/CDT OKRAH       4 Ghana Regt  
35. O/CDT SACKEY       Ord Svc  
36. O/CDT SAGARY       Fd Sqn  
37. O/CDT SEGBEDZI       AFTC  


 

GMA REGULAR COURSE INTAKE III – 18 APR 61 TO 19 APR 62 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
38. O/CDT TAY-AGBOZO       2 Ghana Regt Pending postings to 3 GR
39. O/CDT TAMAKLOE       2 Ghana Regt
40. O/CDT THOMPSON       AFTC  
41. O/CDT TSAHEY       3 Ghana Regt  
42. O/CDT TWUMASI       Sig Regt  
43. O/CDT WEIR       3 Ghana Regt  
44. O/CDT SELORMEY       2 Recce Sqn  
45. O/CDT DANUON       2 Ghana Regt  
46. O/CDT OKUDZETO          
47. O/CDT SUO IBRAHIM         Awarded Sword of Honour
48. O/CDT WEIR         Awarded Academic Cane

 

 

GMA REGULAR COURSE INTAKE IV

 

STRENGTH                                                   –           127

 

REPORTED                                                   –           121

 

RELEGATED FROM INTAKE III                 –           6

                                                                                 127

 

BREAKDOWN OF INTAKE

 

RMA SANDHURST                                      –           8

 

IMC DEHRADUN                                          –           8

 

BRNC DARTMOUTH                                               –           12

 

MONS OCS                                                   –           8

 

FTS GAF (COMMISSIONED)                      –           14

 

RTU/DISCHARGED                                      –           19

 

RELEGATED TO INTAKE V                                   –           16

 

COMMISSIONED                                          –           42

                                                                               ————-

                                                                                    127

 


DEPARTED FOR RMA SANDHURST SEP 62

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) © (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ANDOH CB         Departed for RMA Sandhurst Sep 62
2. O/CDT ATWIN A        
3. O/CDT BARYEH SB        
4. O/CDT FREMPONG JB        
5. O/CDT GAGAKUMA T   18 OCT 6    
6. O/CDT KPETO T        
7. O/CDT TSIKATA DK        
8. O/CDT WEMEGAH KA        
9. O/CDT ABITO JL         Departed for IMC IMC Dehra Dun

12 Jul 62

10. O/CDT ADDA JP        
11. O/CDT AGBEZO TY        
12. O/CDT AKAFIA A KETA SEC.SCH      
13. O/CDT AMPAW A        
14. O/CDT BAKU JSK        
15 O/CDT HAYFORD MC        
16. O/CDT NTIM SDO        

 

GMA REGULAR COURSE INTAKE IV – 18 APR 61 TO 19 APR 62 (CONTD)

 

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
17. O/CDT ADDAE CK         Departed to BRNC Dartmouth

Apr 62

18. O/CDT ADIKU JA        
19. O/CDT ADZIBGLI SS        
20. O/CDT ARTHUR EO        
21. O/CDT BREMPONG V        
22. O/CDT COMBEY JA        
23. O/CDT DADZIE K        
24. O/CDT NKRUMAH PK        
25. O/CDT OBIMPEH JA        
26 O/CDT OPONG DJ        
27. O/CDT ROCKSON J        
28. O/CDT SMITH HE        
29. O/CDT ADU-BEDIAKO E         Departed for OCS Mons
30. O/CDT BRACHIE PM        
31. O/CDT DELLA J 18 OCT 61
32. O/CDT DJOLETO SFO        
33. O/CDT DOGBEGAH AK        
34. O/CDT DARKO E        
35. O/CDT ODONKOR CA        
36. O/CDT TWUM AB        
37 O/CDT AVORNYOTSE A         Awarded Academic Cane
38. O/CDT YEBOAH RKA          
39. O/CDT EVANS-LUTTERODT WT          
40. O/CDT ANIM EW          
41. O/CDT TETTEH ET          

 


GMA REGULAR COURSE INTAKE IV – 18 APR 61 TO 19 APR 62 ( CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
42. O/CDT MENSAH-DARTEY          
43. O/CDT ABOBOR JAY          
44. O/CDT CEASAR LL          
45. O/CDT GYASI SB          
46. O/CDT ANNOON JSN          
47. O/CDT HOREKU DAD          
48. O/CDT AMANKWA D          
49. O/CDT KLUTSEY DLK          
50. O/CDT HANSON VE          
51. O/CDT AGYEMFRA FA          
52. O/CDT BAWRE I          
53. O/CDT AFEDO I          
54. O/CDT TETTEH GA          
55. O/CDT BOTCHWAY RO          
56. O/CDT LARTEY          
60. O/CDT FREMPONG 18 OCT 61 30 SEP 62      
61. O/CDT OTENG ET          
62. O/CDT NAWURAH EK          
63. O/CDT TWUMASI-ANKRAH          
64. O/CDT BAFFOE-BONNIE          
65. O/CDT ADDA          
66. O/CDT TETTEH          
67. O/CDT OWUSU ACHAW          
68. O/CDT BAMFO          
69. O/CDT OWUSU P          
70. O/CDT ODAMTTEN JT          
71. O/CDT ATSU HC          
72. O/CDT AYISI EO          

 

 GMA REGULAR COURSE INTAKE IV – 18 APR 61 TO 19 APR 62 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
73. O/CDT BOAMPONSEM K          
74. O/CDT AINOOSON GK          
75. O/CDT TETTEH FW          
76. O/CDT FORSON J          
77. O/CDT APPOH E          
78. O/CDT AYEH-BAMOE          
79. O/CDT ENNINFUL J         Awarded Sword of Honour
80. O/CDT ROCKSON J          
81. O/CDT DANSO M         Commissioned into Ghana Air Force
82. O/CDT GADABOR P        
83. O/CDT GYABAAH S        
84. O/CDT OFOSU SK   18 OCT 61 29 SEP 62  
85 O/CDT SENAYAH E        
86. O/CDT ARKURST HN        
87. O/CDT AKOLOR SY        
88. O/CDT BOSROTSI WR        
89. O/CDT DOEGAH VC        
90. O/CDT GIDIGLO NA        
91. O/CDT HAYIBOR O        
92. O/CDT MENKA E        
93. O/CDT OSEI-BOSSMAN JK        

 


GMA REGULAR COURSE INTAKE V 29 SEP TO 14 SEP 63

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT AKOMPI J          
2. O/CDT AKOWUA          
3. O/CDT AMETEPE WY          
4. O/CDT AKUFFO-YIRENCHI          
5. O/CDT ANSAH VA          
6. O/CDT ARTHUR SB          
7. O/CDT ARTHUR PB          
8. O/CDT ASARE E          
9. O/CDT ASMAH JC          
10. O/CDT ATTIPOE P          
11. O/CDT AYUMAH S          
12. O/CDT BANSON KT          
13. O/CDT BOATENG TK          
14. O/CDT BAGONLURI DE          
15. O/CDT BRAKO JA          
16. O/CDT DAKO K          
17. O/CDT DARKO R          
18. O/CDT DIBUAMA TK          
19. O/CDT DZAPASU FY          
20. O/CDT DZIEKPOR EB          
21. O/CDT DZOGBENUKU R         Awarded the sword of Honour
22. O/CDT EFFAH TK          
23. O/CDT EKOW-DENNIS S          
24. O/CDT FIAWOO WK          
25. O/CDT GRANT CSE          


GMA REGULAR COURSE INTAKE V (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
26. O/CDT HAYFORD S          
27. O/CDT KONOR MW          
28. O/CDT KPIKPITSE WK          
29. O/CDT KUTUFAM EK          
30. O/CDT KYEREMANTENG BK          
31. O/CDT LAMPTEY A          
32. O/CDT LORWIA BB          
33. O/CDT MOHADINI Y 29 SEP 62 14 SEP 63      
34. O/CDT NGUAH TE          
35. O/CDT OHEHEASANTE M          
36 O/CDT OPARE-SAFORO E          
37. O/CDT OTCHERE-ADDU Y          
38. O/CDT SLIPPE JA         Released
39. O/CDT SULEIMANA A          
40. O/CDT TAGOE EK          
41. O/CDT TAKPUIE NR          
42. O/CDT TSENUOPKOR GK          
43. O/CDT YEBOAH CK          
44. O/CDT ADJEI J         Joined Ghana Navy
45 O/CDT AGYEKUM-SAH DK        
46. O/CDT ASIABEY-BONSU J        
47. O/CDT BOAKYE JSM        
48. O/CDT BUTAH A        
49. O/CDT OHENE-KWAPONG B        
50 O/CDT AFFOH FA         Relegated 1962 to

Intake V

51 O/CDT ALLOTEY PA        
52 O/CDT AMETEWEE A        
53. O/CDT AOYARE JC        

 


GMA REGULAR COURSE INTAKE V (CONT)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
54. O/CDT APPIAH FP          
55. O/CDT COFFIE L          
56. O/CDT NYANIM FA          
57. O/CDT OBENG S          
58. O/CDT ODJIDIA WA         Awarded the Academic Cane
59. O/CDT WIREDU-ABABIOH S          
60. O/CDT YEBOAH JK          
61. O/CDT ANFU B          
62. O/CDT DODOO JA          
63. O/CDT SOLOMON EA          
64. O/CDT TAYLOR IK          
65. O/CDT ABROKWAH P         Joined Ghana Air Force
66. O/CDT ASIEDU OPOKU EV        
67. O/CDT ATADJA HK        
68. O/CDT KISSIEDU TC        
69. O/CDT NTRI FO        


GMA REGULAR COURSE INTAKE V ‘A’ SEP 62 TO SEP 63

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ADDAI-DUAH S         This intake was recruited in Oct 61, departed for mil trg in the USSR at Tashkent and returned to GMA in Sep 62 to complete trg.
2. O/CDT ADJEI IK       Engr
3. O/CDT AGUDETSE RY       1 Bn
4. O/CDT AHORLU DK       Sig Regt
5. O/CDT AKUOKO IK        
6. O/CDT AMEGAYIBOR FJ       EME
7. O/CDT AMEVOR GK       S & T
8. O/CDT AMPONSAH JK       1 BN
9. O/CDT ASAMPONG WN       Sig Regt
10. O/CDT ATAKEY BK       3 Bn  
11. O/CDT BRAM DA   SEP 62 14 SEP 63    
12. O/CDT DJANGMAH AK          
13. O/CDT ENNINFUL CK          
14. O/CDT MENSAH-WOOD WM       Engr Regt  
15. O/CDT OBESE-LARBI M       Air Force  
16. O/CDT OBOBI EO       6 Bn  
17. O/CDT ODEI J       6 Bn  
18. O/CDT OKRAH JC       S & T  
19. O/CDT OPOKU DKG          
20. O/CDT QUARCOO JML       Engr Regt  
21 O/CDT SOWAH DK       6 Bn  
22. O/CDT TWUM-AMPOFO IO       Sig Regt  
23. O/CDT YAOKUMAH E       S & T  
24. O/CDT YEBOAH M       Recce  
25. O/CDT ACKAH AE          
26. O/CDT AKPAH-NDA T          
27. O/CDT BROCK G          
28. O/CDT CLERK AN          

 


GMA REGULAR COURSE INTAKE V ‘A’ SEP 62 TO SEP 63 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
29. O/CDT DAVIES J       POGR  
30. O/CDT FREMPONG K          
31. O/CDT MARTEY AA          

 


GMA REGULAR COURSE IV OCT 62 TO SEP 64

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ADUSEI K       PARA BN This was the first Intake to do the two year course.
2 O/CDT ANTWI FA       PORG
3 O/CDT ASAMOAH PK            “
4. O/CDT ATOGE       Air Force
5. O/CDT ABLORDEPEY F       2 Bn
6. O/CDT ADDO CO       GEME
7. O/CDT AGBEMASU RK       1 Bn
8. O/CDT AGBEVEY H       3 Bn
9. O/CDT AIKINS JB       5 Bn
10. O/CDT ALLEN EK       5 Bn
11. O/CDT ANSAH VA       PORG
12. O/CDT ANKRAH LA       2 Bn
13. O/CDT AZUMH SK       4 Bn
14. O/CDT BAMBIL JKA       GEME
15. O/CDT BOFO-YERENKYI S       S & T
16. O/CDT ESSILFIE RH       ORD

 

 GMA REGULAR COURSE IV OCT 62 TO SEP 64 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
17. O/CDT KPORVIE BK       3 Bn  
18. O/CDT KISSEIH ET       Sig Regt  
19. O/CDT MARK-OKAI SJA       Engr Regt  
20. O/CDT ASARE AER         Departed for RMA Sandhurst 1 Jan 63
21. O/CDT ASARE-DJAN E Achimota School      
22. O/CDT DOGBATSE MK Keta Sec School      
23. O/CDT OPPONG-ADDAI K Prempeh College      
24. O/CDT APALOO HGA         Departed for BRNC Dartmouth
25. O/CDT AWUKU LK        
26. O/CDT DOVLO KT Keta Sec School      
27. O/CDT ESSIEDU JE        
28. O/CDT JOHNSON AK        
29. O/CDT AMONOO-COLEMAN         Air Force
30. O/CDT AGYEI SO              “
31. O/CDT AMISSAH K              “
32. O/CDT ASARE T              “
33. O/CDT ASIHENE BKO              “
34. O/CDT GBEKIE LK              “
35. O/CDT OFORI SO              “
36. O/CDT SAFFO B              “
37. O/CDT STANLEY-PIERRE WC              “
38. O/CDT YALLEY IK         Air Force
39. O/CDT OSEI K         1 Bn

 


GMA REGULAR COURSE IV OCT 62 TO SEP 64 (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
40. O/CDT OTI-PREMPEH JB       Sig Regt Awarded the Academic Cane
41. O/CDT SWATSON CK       Recce Regt Awarded the Sword Honour
42. O/CDT YEBOAH CK          
43. O/CDT SAFORO RA         Released
44. O/CDT SAM-BOSSMAN        

 


SSC COURSE INTAKE I – 16 JAN 63 TO SEP 63

RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. N/CDT ADJEI AEA         A group of Naval cadets who were trained in Russia
2. N/CDT BLEKPE FEW        
3. N/CDT BOATENG JW        
4. N/CDT DAMAH DC        
5. N/CDT DJIN AK        
6. N/CDT OCRAN S        
7. N/CDT OSEI GE        
8. N/CDT OWUSU-KANKAM SN        
9. N/CDT TECHIE        
10. N/CDT SUNU FK         Released

 


SSC COURSE INTAKE II

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ACQUAH GE     Jul 63    
2. O/CDT ADDAE          
3. O/CDT AIDOO GK          
4. O/CDT AMANING SD          
5. O/CDT AMOAKO AK          
6. O/CDT BUAMAH FY          
7. O/CDT COLE B          
8. O/CDT DARKO CK          
9. O/CDT EVANS-LUTTERODT          
10. O/CDT GYEBI-KORANG          
11. O/CDT KYEREME          
12. O/CDT NTIRI          
13. O/CDT NYINAKU VA          

 

REGULAR COURSE INTAKE VII

 

 

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ACHEAMPONG G        
2. O/CDT ACKATIA-ARMAH P          
3. O/CDT ACKOM JP          
4. O/CDT ADDIPAH EK          
5. O/CDT AGBENYEGAH W          

 


REGULAR COURSE INTAKE VII (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
6. O/CDT ACHEAMPONG G     16 Oct 65  
7. O/CDT ACKATIA-ARMAH P        
8. O/CDT ACKOM JP        
9. O/CDT ADDIPAH EK        
10. O/CDT AGBENYEGAH W        
11. O/CDT AIKINS CO        
12. O/CDT AKAI-NETTEY JS        
13. O/CDT AKANSON AA        
14. O/CDT ALFAH EKA        
15. O/CDT ALHASSAN MJA        
16. O/CDT APPAIH-ASANTE BA        
17. O/CDT AOVARE BA        
18. O/CDT AWUAKYE J        
19. O/CDT BAIDEN C        
19. O/CDT BRAY MD        
20. O/CDT BRAIMAH SI        
21. O/CDT COLLINSON P        
22. O/CDT DISU AYK        
23. O/CDT EASAH M       Awarded the Sword of Honour
24. O/CDT ETTO-YEBOAH B        
25. O/CDT GBEDEMAH MK Achimota School      
26. O/CDT GBIKPI M        
27. O/CDT JACKSON JR        
28. O/CDT KWARTENG JA        
29. O/CDT LAFIA AM        

 


REGULAR COURSE INTAKE VII (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
30. O/CDT OFOSU ET     16 Oct 65  
31. O/CDT OBENG S        
32. O/CDT OKWABI FWD Achimota School      
33. O/CDT OTOO NA        
34. O/CDT QUAYSON DF        
35. O/CDT SEIDU M        
36. O/CDT SMITH JH Achimota School      
37. O/CDT TETTEH-CHARWAY SK        
38. O/CDT YEBOAH-AMPADU        
39. O/CDT YARTEL RP        
40. O/CDT AGAH L       Departed for RMA Sandhurst
41. O/CDT AYIM JB      
42. O/CDT ADJEI-AMPOFO EW      
43. O/CDT BOAFO FOA      
44. O/CDT ASAFO-ADJEI BJ       Departed for BRNC Dartmouth Apr 64
45. O/CDT ANNAN TK Govt Sec Tech    
46. O/CDT ASUBONTEY GO                      “
47. O/CDT BARNOR J Achimota School                    “
48. O/CDT BOATENG S                      “
49. O/CDT COFIE S                      “

 

REGULAR COURSE INTAKE VII (CONTD)

SRL RANK N   A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
50. O/CDT DEDEDJI CN                      “
51. O/CDT DOKU CN Mfantsipim School                    “
52. O/CDT HAGAN                                                                                                                “
53. O/CDT HUKPORTI BM                      “
54. O/CDT LARBI WK                      “
55. O/CDT NUNOO NAS Achimota School                    “
56. O/CDT BOATENG K       Relegated to Intake VIII
57. O/CDT HUPPENBAUER KT      
58. O/CDT MICHEL SL                      “
59. O/CDT OSEI OE                      “
60. O/CDT SOWATEY N                      “
61. O/CDT ZORKJIAH DS                      “
62. O/CDT AGBESHIE MK       Joined Ghana Air Force
63. O/CDT BOADU JB      
64. O/CDT DOKE GK        
65. O/CDT KOOTIN MK        
66. O/CDT OWUSU B        
67. O/CDT SOGBORDZOR PN Achimota School      
68. O/CDT AKUAMOA        
69. O/CDT ARYEETEY        
70. O/CDT GOMEZ        

 

SSC COURSE INTAKE III

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ASANTE
2. O/CDT ASHUN
3. O/CDT ADU-TUTU
4. O/CDT BOADU
5. O/CDT COMMEY
6. O/CDT DARTEY-ACQUIN
7. O/CDT DONKOR
8. O/CDT OFOSU-OKYERE
9. O/CDT OKINE A
10. O/CDT OBENG
11. O/CDT SACKEY JK
12. O/CDT WILSON
13. O/CDT WIROM

SSC COURSE INTAKE IV (GAF) 1964

 

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ADDO EA
2. O/CDT AGUME SLK
3. O/CDT ASIEDU SL
4. O/CDT AZARIAH JB
5. O/CDT AWADEY MH

SSC COURSE INTAKE IV (GAF) 1964(CONTD)

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
6. O/CDT AYI GS
7. O/CDT BOADU-ANSAH SR  
8. O/CDT BRUCE JA  
9. O/CDT BUAMAH BM  
10. O/CDT CHIRAPPAH ET  
11. O/CDT DEDEY GS  
12. O/CDT DOWUONA-OWOO RK  
13. O/CDT DOWUONA FW  
14. O/CDT DUKU-AGYEMANG J  
15. O/CDT DJORJORMEY WK  
16. O/CDT GBOLOGAH BK  
17. O/CDT FOSU CK  
18. O/CDT KELLI S  
19. O/CDT KEMEVOR FEK  
20. O/CDT KUMAH GK  
21. O/CDT MENSAH AK  
22. O/CDT OWIREDU SE  
23. O/CDT OKOH DA  
24. O/CDT OFEI FA  
25. O/CDT PETTINGLE C  
26. O/CDT SARCODIE-ADDO G  
27. O/CDT YAO-PEPRAH E  
28. O/CDT AYENSU   Departed for further Training in UK
29. O/CDT KYEREME  
30. O/CDT NYAMEKYE MS  
31. O/CDT OSEI KOFI  
32. O/CDT WEIR F


SSC COURSE INTAKE V (GAF) – NOV 1964 TO MAY 65

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ASIEDU-ACHEAMPONG A Nov 64 May 65
2. O/CDT OFORI-AMEYAW F  
3. O/CDT OSEI KWAME A  
4. O/CDT QUAYSON FW  
5. O/CDT SACKEY I  
6. O/CDT SARPONG EL  
7. O/CDT KOFI TK  
8. O/CDT SODZI SY  


SSC COURSE INTAKE VI – UGANDA CADETS 1965

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ABU SENGOBA 16 Oct 65
2. O/CDT AVUNDRIA SO  
3. O/CDT AGURAM SO  
4. O/CDT EMENYU JO  
5. O/CDT ELLAK S  
6. O/CDT ERIMU EA  
7. O/CDT EREGU JD  
8. O/CDT LIA WL  
9. O/CDT MALINGA KC  
10. O/CDT MBAZIIRA EKN  


SSC COURSE INTAKE VI – UGANDA CADETS 1965(CONTD)

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
11. O/CDT NAKUZABASAJA C 16 Oct 65
12. O/CDT NYAPIDI J  
13. O/CDT NYAKANA G  
14. O/CDT NZIMULI SH  
15. O/CDT OREE-ABUNGA H  
16. O/CDT OCOC-TOGA  
17. O/CDT OBUNAK E  
18. O/CDT OBWOYA J  
19. O/CDT OGWANG JH  
20. O/CDT OGANG S  
21. O/CDT ONEK JM    
22. O/CDT OZI LM    
23. O/CDT ORINDI EGB    
24. O/CDT OKIRIA J    
25. O/CDT ODUR    
26. O/CDT OKELLO AB    
27. O/CDT OCAYA MAL    
28. O/CDT WERUKUSANGA JK    
29. O/CDT YEKOKO VO    
30. O/CDT SIMPE-ASANTE MP    


SSC COURSE INTAKE VII – (WOMEN AUXILIARY CORPS)

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT AKUAMOAH M 16 Oct 65
2. O/CDT ASASE R  
3. O/CDT ATIEGAR RM  
4. O/CDT HOYLE JR  
5. O/CDT KUDOLO V  
6. O/CDT KYEI CA  
7. O/CDT NTIRIWAH CA  
8. O/CDT REINDORF LJ  


SSC COURSE INTAKE VIII

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ANYIDOHO H Nov 64 May 65
2. O/CDT AWUDU R  
3. O/CDT EDUSEI-APPIAH SK  
4. O/CDT FLEICHER-DJOLETO ED  
5. O/CDT KEELSON JK  
6. O/CDT OBENG KA  
7. O/CDT QUAIDOO EA  
8. O/CDT QUARCOO SA  
9. O/CDT SORKPOR JK  
10. O/CDT WILSON JR  


GMA REGULAR COURSE INTAKE VIII – 14 NOV 64 TO OCT 66

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. O/CDT ADADEVOR VKM
2. O/CDT AKUSSAH FK      
3. O/CDT AMEGASHIE SY      
4. O/CDT ANIM A      
5. O/CDT ANIM SO      
6. O/CDT BOATENG K      
7. O/CDT BROWN KP      
8. O/CDT CANACOO S      
9. O/CDT FOSU LD      
10. O/CDT HUPPENBAUER KT       Awarded the Sword of Honour
11. O/CDT ISSIFU B      
12. O/CDT KILBA S      
13. O/CDT KUSI-APPIAH G      
14. O/CDT MICHAEL SL Achimota School      
15. O/CDT MENSAH F      
16. O/CDT NTOW SO      
17. O/CDT NIMAKO EK      
18. O/CDT OWUSU AK      
19. O/CDT OSEI-POKU E      
20. O/CDT OSEI-TUTU JE Tamale Sec School      
21. O/CDT OSEI OE      
22. O/CDT QUAYSON FEA      
23. O/CDT SIMTIM-ABOAGYE      


GMA REGULAR COURSE INTAKE VIII – 14 NOV 64 TO OCT 66 (CONTD)

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
24. O/CDT SARFO EB
25. O/CDT SOWATEY N      
26. O/CDT TETTEH DK      
27. O/CDT WORDZORGBE V      
28. O/CDT XATSE LK      
29. O/CDT ZORKJIAH DS      
30. O/CDT DARTEY RA       Released
31. O/CDT AKROBOR FW       Departed for RMA Sandhurst Jan 65
32. O/CDT AMANKWA LJ      
33. O/CDT GHARTEY EA      
34. O/CDT OKAI HWO Mfantsipim School      
35. O/CDT ADJAVON JA       Departed for BRNC Dartmouth Apr 65
36. O/CDT ADOKO JY      
37. O/CDT ANKOBIA IK      
38. O/CDT HABIB SG      
39. O/CDT OWUSU-ANSAH EC      
40. O/CDT SARPONG SS      
41. O/CDT TETTEH FK      
42. O/CDT DARKO-KUMI F       Departed for GAF Flying School Oct 65
43. O/CDT DARGBE E      
44. O/CDT INSAIDOO FK      
45. O/CDT JONES-MENSAH AK      
46. O/CDT MENSAH EPA       Now Army


GMA REGULAR COURSE INTAKE VIII – 14 NOV 64 TO OCT 66 (CONTD)

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
47. O/CDT MIREKU-AGYEKUM Presec Odumase Departed for GAF Flying School Oct 65
48. O/CDT QUANSAH JA
49. O/CDT SODZI S
50. O/CDT QUAYSON F
51. O/CDT MENSAH F Departed for RMA Sandhurst Jan 66 Returned to GMA
52. O/CDT NEWMAN WY
53. O/CDT OKINE J Retuned to GMA, released Oct 66
54. O/CDT ODURO-GYAMINA A
55. O/CDT YIRIMAMBO E


SSC COURSE INTAKE VIII – NOV 65 TO MAY 66

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATE OF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
1. F/CDT ADJEI JK
2. F/CDT AGGREY D      
3. F/CDT ANSONG SD      
4. F/CDT AYEBA JE      
5. F/CDT AKONDO SSK      
6. F/CDT DANQUAH KA      


SSC COURSE INTAKE VIII – NOV 65 TO MAY 66 (CONTD)

SRL RANK N A M E FORMER SCHOOL DATE OF ENTRY DATEOF COMMISSION UNIT ON COMMISSION REMARKS
(a) (b) (c) (d) (e) (f) (g) (h)
7. F/CDT KOKO SG
8. F/CDT KWAMINA M      
9. F/CDT KWOFIE RE      
10. F/CDT KITCHER JL      
11. F/CDT KUWORNOO FT      
12. F/CDT MICHELL EB      
13. F/CDT NETTEY CC      
14. F/CDT SAYIBU A      
15. O/CDT ASUMBALA T     Recce
16. O/CDT AMOO SG    
11. O/CDT AMETAME P Keta Sec School     Pay Office
12. O/CDT LODOH C     GEME
13. O/CDT NUWORGAH G     Works Svc
14. O/CDT OSEI A      
15. O/CDT OFOSU B     Pay Office
16. O/CDT PUSKAS-ADJEI Y     GEME
17. O/CDT KODJIKU L     EDN
18. O/CDT KUMESI M      
19. O/CDT ARKORFUL K     MI